Ben Robot Kitabı Tavsiyesi

Ben Robot'un kapağında mahzun mahzun düşünen adam pozisyonunda oturan robot oraya öylesine konmamış. Onun adı Cutie ve o da bir çok diğeri gibi pozitron beyne sahip robotlardan biri. Soyut düşünme yeteneğine sahip QT-1 serisi robotu olarak ayrıca yönetebilme konusunda da oldukça maharetli. Görevi ise insanların kullanılmasının gerek olmadığı bir uzay görev merkezinde diğer görevli robotlarla beraber işleri yürütmek. Ancak Cutie'nin bir sorunu var: Cutie düşünebildiği için var olduğuna inanıyor ve bu yüzden kendisinin montaj işlerini yürüten insanlara da benim yaratıcım kim diye soruyor. Cevap olarak insanı kabul etmiyor. Cutie'ye göre onun yaratıcısı gezegendeki İşlem Dönüştürücüsü, ondan Efendimiz diye bahsediyor ve "Efendimizden başka bir Efendi yoktur ve QT-1 onun resulüdür" diyor.

Kısacası eser robotların öykülerinden bahsediyor aslında. 
Modern çağ zamanında robotların hayatımızda ki yeriyurdu, insanlığa hizmeti, yararları zararlarını ve normal insanlar gibi oldukları dahası düşünebildiklerini tabii bilim kurgu tadında bizlere sunmuş.
Konu bakımından geleceğin teknolojisi olan robotların insanların yerini alabilmesini güzel ve tatmin edici bir dille anlatmış.

Okumak isteyenlere tavsiye ederim.